top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Druhá vlna změn penzijního spoření se blíží


Spoření na penzi

Jak jsme již psali v našem dřívějším článku, v roce 2024 dochází k řadě změn týkajících se systému spoření na penzi. Některé z nich platí již od ledna 2024 - DIP jako nová forma penzijního spoření, prodloužení minimální doby trvání smlouvy penzijního spoření, zvýšení maximálního daňového odpočtu apod. Blíží se ale datum 1. 7. 2024, kdy vejdou v účinnost další velmi podstatná ustanovení novely spoření na penzi - změna výše státního příspěvku a konec státních příspěvků pro starobní důchodce. Na co v této souvislosti nezapomenout? Dočtete se v dnešním článku.


Stát se snaží stále více motivovat občany k tomu, aby při spoření na stáří nespoléhali jen na státní dávky, ale aby na svém budoucím důchodu více participovali. K tomu má sloužit také aktualizovaný systém státních příspěvků penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření. K tomu, abychom dosáhli na minimální státní příspěvek, bude nutné od 1. 7. 2024 spořit alespoň 500 Kč měsíčně. Maximální výše státního příspěvku dosáhneme s úložkou 1 700 Kč. Přesnou výši státních příspěvků naleznete v následující tabulce:


Státní příspěvky podle výše úložky

Nezapomeňte tedy včas informovat svoji penzijní společnost o změně výše měsíčního příspěvku, abyste o nárok na státní podporu nepřišli. U některých penzijních společností je možné o změnu měsíčního příspěvku požádat již s dvouměsíčním předstihem. Budete tak mít jistotu, že vše stihnete včas.


Neváhejte proto kontaktovat svého finančního poradce a probrat s ním změnu výše příspěvku individuálně. Finanční poradce vám velmi rád pomůže najít ideální výši měsíčního příspěvku tak, abyste v rámci svých rodinných financí dosáhli co nejvyššího možného profitu. 


Další důležitou změnou je ukončení výplaty státních příspěvků těm účastníkům, kteří již mají nárok na starobní důchod. Stát chce ve spoření na stáří podporovat ty, kteří ještě důchodového věku nedosáhli a ze státního systému nečerpají žádný důchod. Není pro něj prioritou podporovat ve spoření ty, kteří již ze systému sociálních dávek čerpají starobní důchod.


Týká-li se tato situace právě vaší smlouvy a státní příspěvky byly tím hlavním důvodem, proč jste v penzijním připojištění či doplňkovém penzijním spoření spořili, máte možnost smlouvu ukončit a požádat o jednorázovou výplatu naspořených financí. I s tímto krokem Vám může pomoci váš finanční poradce, který vám může navrhnout i jiné možnosti, jak své peníze i nadále zhodnocovat.


48 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page