top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Penzijní spoření 2024 - na jaké novinky a změny se připravit?


Legislativní jednání o změnách ve spoření na důchod konečně dostávají svoji reálnou podobu. Jaké novinky a změny schválila Poslanecká sněmovna? Nový typ spořícího produktu, vyšší částky spoření pro získání státní podpory, prodloužení povinné délky spoření, možnost i nadále vybrat částku jednorázově a řada dalších změn. Na co ostatní se v příštím roce můžeme těšit, pokud novelu spoření na penzi schválí ještě Senát a prezident republiky?


DLOUHODOBÝ INVESTIČNÍ PRODUKT JAKO ALTERNATIVA K PENZIJNÍMU SPOŘENÍ


Jednou z hlavních novinek má být možnost spořit si na penzi v tzv. dlouhodobém investičním produktu - DIPu. Tento produkt má být jakýmsi kompromisem mezi doplňkovým penzijním spoření a investicí. V rámci DIPu by si klient měl být schopen sestavit vlastní individuální portfolio cenných papírů, ale zároveň by mohl využívat částečné podpory ze strany státu - daňová uznatelnost příspěvků na toto spoření, možnost příspěvků zaměstnavatele. Chceme-li si příspěvky do tohoto typu produktu odečítat od základu daně, budeme muset splnit stejnou podmínku doby trvání tohoto spoření jako tomu bude u doplňkového penzijního spoření - tedy možnost výběru naspořených prostředků v 60 letech a minimální doba trvání smlouvy 10 let. Pokud se stihne dokončit celý legislativní proces ještě v tomto roce, počítá se, že by tento produkt měl vzniknout od 1. ledna 2024.


HLAVNÍ ZMĚNY SPOŘENÍ V PENZIJNÍM PŘIPOJIŠTĚNÍ (TZV. TRANSFORMOVANÝCH FONDECH) A DOPLŇKOVÉM PENZIJNÍM SPOŘENÍ


1. Změna výše státních příspěvků podle výše pravidelné úložky


Maximální možná výše státního příspěvku vzroste. Pro její získání ale bude nutné spořit si vyšší částky. Změna výše státních příspěvků má vejít v platnost od 1. 7. 2024.

2. Prodlouží se minimální doba trvání smlouvy


Pro ponechání si daňových úlev a státních příspěvků po skončení smlouvy, bude nutné nově spořit min. 10 let. Vybrat naspořené prostředky bude i nadále možné po dosažení 60 let.


3. Starobní důchodci bez nároku na státní příspěvky


Ti, kteří pobírají starobní důchod, nebudou mít od 1. 7. 2024 nárok na státní příspěvky. Hlavním argumentem pro tento krok je ten, že penzijní spoření má sloužit k včasnému zabezpečení na penzi, nikoliv ke spoření v důchodovém věku.


4. Zvýšení maximálního odpočtu od základu daně


Od základu daně si nově bude možné odečíst až 48 000 Kč na spoření v různých typech spořících produktů - investičním životním pojištění, penzijním spoření, dlouhodobém investičním produktu. Ročně tak díky spořícím produktům bude možné uspořit až 7 200 Kč na daních.5. Spoření ve "starém i novém" penzijku najednou


Máte-li stále sjednané "staré" penzijní připojištění a chcete-li si spořit v "novém" doplňkovém penzijním spoření, nebudete muset svoji starou smlouvu penzijního připojištění rušit. Postačí ji uvést do tzv. stavu "zamražení" - tedy bez dalšího pravidelného spoření. Poté si budete moci sjednat novou smlouvu doplňkového penzijního spoření. Obě smlouvy pak bude možné ukončit nejdříve v 60 letech (pokud nebudete chtít vracet daňové odpočty a státní příspěvky).


6. Možnost přechodu z transformovaného fondu napříč penzijními společnostmi


Budete-li chtít přejít z transformovaného fondu (tedy starého penzijního připojištění) do libovolného fondu doplňkového penzijního spoření, můžete si pro svoji novou smlouvu zvolit libovolnou penzijní společnost. Nebude tak již nutné převádět prostředky z transformovaného fondu do doplňkového penzijního spoření u stejné penzijní společnosti a až poté do vámi zvolené penzijní společnosti.


7. Alternativní investice ve spoření na penzi


Penzijní společnosti budou nově moci nabízet spoření i v tzv. alternativních fondech - tedy v těch, jejichž prostřednictvím můžete investovat např. do nemovitostí, veřejné infrastruktury apod.


8. Daňová povinnost na straně účastníka penzijního spoření


Danit výnosy na penzijním spoření a příspěvcích zaměstnavatele budete muset při skončení smlouvy sami. Penzijní společnosti již nebudou daň strhávat automaticky.


9. Vybrat naspořené prostředky je i nadále možné všechny najednou


U všech smluv je možné vybrat všechny naspořené prostředky najednou. Případně je možné využít kombinaci 50% najednou, 50% postupně jako rentu. Nebude možné ale vybrat 90% najednou a s 10% dále pokračovat ve spoření, jako tomu bylo doposud.


10. U dětských smluv bude možné vybrat 1/3 v období od 18 do 20 let


Máte-li sjednanou smlouvu doplňkového penzijního spoření i pro své děti, budou si moci 1/3 naspořených prostředků vybrat nikoliv jen v roce po dovršení 18 let, ale až do svých 20. narozenin.


Změn u spoření na penzi nás čeká opravdu hodně a ne vždy může být snadné se v nich vyznat. Že si s něčím nevíte rady, nebo vám není nějaká změna zcela jasná? Nevadí. Obraťte se na svého finančního poradce, který vám vše rád vysvětlí.

96 zobrazení0 komentářů

Comentarios


bottom of page