top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Doplňkové penzijní spoření - proč se právě letos vyplatí jeho revize?


V dnešním článku věnovanému dalším finančním tipům pro 2023 se podíváme na zub doplňkovému penzijnímu spoření. Jedná se o produkt určený pro spoření na stáří, který vznikl na základě penzijní reformy v roce 2013. Jak se liší oproti dřívějšímu penzijnímu připojištění? Proč se právě letos může vyplatit jeho revize? A jak může jeho fungování ovlivnit plánovaná důchodová reforma?


Rok 2013 byl z pohledu produktů penzijního spoření velmi přelomový. Nejen, že vznikl tzv. třípilířový penzijní systém (více informací viz zde), který umožnil vznik doplňkovému penzijnímu spoření, ale také De facto zaniklo penzijní připojištění (od roku 2013 nese název transformovaný fond). Hlavním rozdílem mezi produkty penzijního připojištění - transformovaným fondem a doplňkovým penzijním spořením je ten, že transformované fondy musí garantovat svým účastníkům nezáporné zhodnocení, tzn. klienti nemohou skončit ve ztrátě. Zároveň je ale díky této povinnosti značně omezena možnost dosáhnout zajímavějšího zhodnocení, než je tomu u různých investičních strategií doplňkového penzijního spoření. U doplňkového penzijního spoření je také možnost využít tzv. předdůchodu. Podrobnější rozbor této reformy jsme již probírali v našem dřívějším článku.

Zdroj: financnigramotnost.mfcr.cz


Zde jen pro připomínku, že v roce 2013 vznikl na krátkou dobu i tzv. druhý pilíř - důchodové spoření, který ale v roce 2015 zanikl. Jestli jste byli účastníky tohoto druhé pilíře a dosud vám nebyly vyplaceny všechny peněžní prostředky, máte možnost již jen do konce roku 2023 požádat na finančním úřadu o jejich vyplacení z vašeho osobního účtu.


Propady na finančních trzích z loňského roku ovlivnily také vývoj hodnot jednotlivých investičních strategií v doplňkovém penzijním spoření. Vývoj napříč jednotlivými strategiemi a penzijními společnostmi naleznete zde. Každopádně, stejně jako tomu je u investic, i u doplňkového penzijního spoření, platí, že zbývá-li nám do konce spoření ještě dlouhá doba, jsou pro nás podobné propady velmi vítané a mohou znamenat větší výnosy v budoucnu.


Zdroj: Asociace penzijních společností ČR


Zároveň pak takovou situaci můžeme využít rovněž k tomu, abychom přešli z dřívějšího penzijního připojištění (tedy transformovaného fondu) do novějšího doplňkového penzijního spoření v období„slev“ na trzích. Je totiž až s podivem, že většina účastníků dobrovolného penzijního spoření využívá i nadále starý typ penzijního připojištění (transformovaného fondu), který je z dlouhodobého hlediska nerentabilní a rozhodně vám nepomůže ani na dlouhodobém horizontu porazit inflaci.


Zdroj: Asociace penzijních společností ČR


Některé penzijní společnosti se snaží zvýšit zájem o tento nový typ doplňkového penzijního spoření například poskytováním služby tzv. garance - tedy toho, že účastník nepřijde v okamžiku výběru o finanční prostředky, které do spoření vložil buď sám, nebo mu je tam vložil jeho zaměstnavatel.


Produkty penzijního spoření může v nejbližší době ovlivnit také připravovaná důchodová reforma. Ta má za cíl podpořit občany ve větší participaci na spoření na důchod. Jednou z hlavních změn může být změna systému státních příspěvků podle výše vkladů účastníka. Nově by státní příspěvek měl být až od částky 500 Kč (nikoliv 300 Kč, jako je tomu doposud).


Nejste si jistí, jaký produkt penzijního spoření využíváte? Nevíte si rady s tím, jaká strategie je pro Vás tou nejlepší? Uvažujete, že si nové penzijní spoření sjednáte pro sebe, své děti nebo vnoučata? Pak se neváhejte obrátit na svého finančního poradce, který Vám s problematikou penzijního spoření rád pomůže.

54 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page