top of page
  • Obrázek autoraMarek Musil

Předdůchod? To je řešení pro dřívější odchod do penze bez krácení penězOdchod do předčasného důchodu není v českém prostředí neobvyklý, ovšem spolu s tímto krokem nutně přichází i krácení státem vyměřené penze. Lze se krácení vyhnout? Ano, řešení nabízí tzv. předdůchod, což je doplňkové penzijní spoření. Zajímá vás toto téma? Pak je dnešní článek čtením přímo pro vás…

 

Do předčasného důchodu lze v České republice odejít již pět let před dosažením důchodového věku (nejdříve však v šedesáti letech). Tímto krokem dojde k trvalému zkrácení vyměřené penze. Pokud však o vyměřené peníze nechce přijít, nabízí se možnost tzv. předdůchodu, který bývá součástí penzijního spoření.


Při ukončení trvalého zaměstnání ještě před dosažením důchodu tak můžete pobírat předdůchod, který je vám vyplácen z vašich vlastních naspořených prostředků z penzijního spoření. Předčasný důchod vám tím pádem bude vyplácet penzijní společnost, u níž si spoříte, a ke krácení státní starobní penze nedojde.


Aby vám mohl být vyplácen předdůchod, musíte splnit několik podmínek:

1) musíte spořit alespoň pět let,

2) musíte mít naspořeno tolik, abyste každý měsíc v předdůchodu mohli pobírat alespoň 30 % průměrné mzdy vyhlašované MPSV (pro rok 2020 je to částka 10 029 korun),

3) minimální souvislá doba pro pobírání předdůchodu je 2 roky (a na rozdíl od předčasného důchodu není možné čerpání předdůchodu přerušit).


Předdůchod lze čerpat maximálně pět let a toto období negativně neovlivní výpočet státní penze. Jedná se totiž o tzv. dobu vyloučenou, která se do výpočtu penze nezahrnuje. Zároveň je možné během pobírání předdůchodu libovolně pracovat či podnikat a pokud tak učiníte, můžete si naopak toto období nechat započítat jako odpracované do výsledného výpočtu státní penze. Spoříte-li tedy dostatečnou dobu a máte-li naspořenu potřebnou částku, jeví se předdůchod skutečně jako velmi výhodná volba. Jaké úspory musíte mít, abyste na předdůchod dosáhli, si můžete spočítat v této kalkulačce.


Předdůchod není samozřejmou součástí penzijního spoření, proto se o jeho možnostech informujte. Obvykle je nutné penzijní společnost požádat o převod úspor a spořicí doby na novou smlouvu doplňkového penzijního spoření. O podrobné informace a případný převod neváhejte požádat svého finančního poradce.


16 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page