top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Státní důchod nebo finanční nezávislost? Co zvolíte vy?


Představa, že během stáří se o nás postará stát a na našem kontě přistane ze státní pokladny každý měsíc odpovídající suma, je jistě lákavá, ovšem spoléhat se na ni nedá (čemuž jsme se věnovali v našem minulém článku o podpoře spoření na stáří ze strany státu). Vědí to finančníci, ekonomové a vědí to i politici, jen většina občanů si to nechce připustit. Bylo by příjemné stát se finančně nezávislými na pravidelném příjmu ze zaměstnání či jiné výdělečné činnosti a zároveň se nemuset spoléhat pouze na pomoc státu. Jak toho dosáhnout? Je to vůbec reálné? Tomu se budeme věnovat v našem dnešním článku.


Finanční nezávislosti může dosáhnout každý z nás. Jednoduchým nástrojem je pravidelné spoření, vzhledem k dlouhodobosti je ideální pravidelné investování. Hlavním klíčem k úspěchu je v tomto případě čas. Tedy začít s pravidelným investováním co nejdříve. Nejlépe už od kolébky. V mnoha vyspělých zemích je obvyklé, že rodiče začínají svým dětem spořit na stáří již od narození. A takový přístup by bylo ideální aplikovat i v našich podmínkách. Čím dříve totiž začneme, tím méně nás celková finanční nezávislost bude stát.


Pokud bychom pro naše děti investovali již od narození, např. jen 100 Kč měsíčně do dynamického fondu doplňkového penzijního spoření, který bude mít průměrné zhodnocení 6 % ročně, pak budou mít v 60 letech na kontě zhruba 709 000 Kč. Ano, není to nikterak závratná částka. Ovšem jen do doby, než si uvědomíme, že za celou dobu spoření bychom do investice vložili pouhých 72 000 Kč.Je zřejmé, že chceme-li dosáhnout finanční nezávislosti, musíme nechat naše volné finanční prostředky či úspory dlouhodobě zhodnocovat. Ideálně tak, aby zhodnocení minimálně překonávalo výši inflace - ta se nyní pohybuje kolem tří procent.


Vzhledem k tomu, že kvůli protiepidemiologickým opatřením a daňovým změnám rostou úspory domácností, je nyní ideální doba začít investovat a nečekat se spořením na pověstné “až někdy…”. Pravidelně investovat neznamená mít na kontě statisíce. Úplně postačí 100, 300 či 500 Kč - tyto nevelké částky ukládané po delší dobu se mohou proměnit ve skutečně nemalé částky.


Dosažení finanční nezávislosti není nic nesplnitelného. Je to naopak to, k čemu bychom měli všichni směřovat za jakýchkoliv podmínek a přestat spoléhat, že se o nás ve stáří někdo/stát postará.


38 zobrazení0 komentářů

コメント


bottom of page