top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Změny v penzijním spoření v ČR: Jak na to, abyste měli důchod v klidu


Dnešní doba je plná změn, a to se netýká pouze technologií a módy, ale i toho, jak bude vypadat vaše budoucnost, nebo i důchod. Jednou z důležitých oblastí, které se změny dotkly, je doplňkové penzijní spoření. Nedávné úpravy, schválené vládou, mohou mít vliv na vaši budoucí finanční stabilitu. V tomto článku se podíváme na klíčové změny, jak se k nim postavit a jak jinak si můžete zajistit pohodlný důchod.


Změny doplňkového penzijního spoření dle vládního návrhu:

  1. Už ne vše naráz: jednou z nejvýraznějších změn, které vláda schválila, je zákaz výběru peněz z penzijního spoření najednou. Namísto toho bude možné vybírat si peníze postupně, a to až od věku 65 let. Vláda se tak snaží navrátit k původnímu cíli penzijního spoření, což je finančně si přilepšit pomocí něj v důchodu. Pro vás to tak znamená, že je nutné přehodnotit plány a hledat jiné způsoby, jak si finanční pohodu v důchodu zajistit.

  2. Nutnost více spořit: další změna nastala v minimální úrovni vkladu, od které bude stát přispívat prostřednictvím podpory. Dříve stačilo spořit 300 Kč za měsíc, abychom dostali od státu navíc 90 Kč. Tato částka se však navyšuje od roku 2024 na 500 Kč měsíčně. Až poté vám bude připsána státní podpora 100 Kč.

  3. Daňové úlevy: změny také ovlivní daňové úlevy spojené s penzijním spořením. Vláda rozhodla zrušit daňovou úlevu pro osoby s vysokými příjmy, ale na druhou stranu přilepší těm, kteří jsou tomuto druhu spoření věrní, a ukládají si tak finance delší dobu.

Jak se k nové situaci postavit?

  1. Začněte co nejdříve: s novými pravidly, které omezují výběr najednou, je ještě důležitější začít s penzijním spořením ihned. Čím dříve začnete, tím větší bude vaše naspořená částka v důchodovém věku. Zvažte možnosti a výhody jednotlivých penzijních fondů a zvolte si ten nejvhodnější pro vás.

  2. Diverzifikujte své investice: zkuste jít i trochu jinou cestou. Peníze, nejen na důchod, si můžete naspořit také pomocí investování. Diverzifikace je klíčovým faktorem pro snížení rizika a dosažení lepších výnosů. Zkuste investovat část svých úspor do akcií, dluhopisů nebo nemovitostí.

  3. Využijte státní podporu a daňové úlevy: jestliže jste se již rozhodli jít směrem penzijního spoření, hlídejte si stanovené limity a využijte nabízenou státní podporu a daňové úlevy. Ty vám alespoň částečně pomohou zvýšit výši vašich úspor a zajistit si vyšší důchodové příjmy.


Jak jinak spořit na důchod?


Kromě penzijního spoření existují i jiné způsoby, jak si zajistit pohodlný důchod. Jedním z nich je investovat do různých finančních nástrojů. Důležité je, aby vaše investice byly rozložené do různých oblastí, což snižuje riziko ztráty peněz. Zvažte investice do akcií, dluhopisů, měn, nemovitostí nebo investičních fondů. V dnešní době tuto možnost nabízejí již samotné finanční instituce, jako například banky. Můžete si tak být jisti, že se nejedná o žádný podvod.


Alternativou k doplňkovému penzijnímu spoření může být i plánovaný dlouhodobý investiční produkt. Tento produkt má umožnit spoření na důchod mimo penzijní fondy, ale zároveň nepřijít o možnosti daňových úlev (stejných jak pro DPS, tak i investiční životní pojištění).


Výhodou dlouhodobých investic je to, že se riziko rozkládá mezi roky investování, kdy tržní výkyvy se na výsledné částce razantněji neprojeví. Navíc si uspořenou částku můžete pak kdykoliv vybrat.


Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezahálejte. Abyste si mohli užívat klidný a pohodový důchod, je důležité jednat co nejdříve. Nejlepší čas začít spořit na důchod byl včera, ale druhý nejlepší čas je právě dnes.


Pokud nevíte, jak postupovat, konzultujte své plány s odborníkem. S dobře promyšleným finančním plánem můžete čelit změnám s jistotou a připravit se na klidný a pohodový důchod.


Co se na to podívat prakticky?


Pojďme se podívat na dva praktické příklady, jak se dá spořit na důchod:

1. Penzijní spoření: pokud jste stále ve věku, kdy můžete spořit do penzijního fondu, začněte co nejdříve. Představme si, že začnete spořit 2 000 Kč měsíčně od svých 30 let do 65 let. Při průměrném ročním zhodnocení 5 % byste měli mít na důchod přibližně 2 226 000 Kč.

2. Investice do akcií a fondů: uvažujme, že namísto penzijního spoření rozhodnete investovat do diverzifikovaného portfolia akcií a fondů. Průměrný výnos na těchto investicích bývá vyšší, ale s tím spočívá i vyšší riziko. Pokud byste investovali stejných 2 000 Kč měsíčně od svých 30 let do 65 let a dosahovali průměrného ročního výnosu 8 %, mohlo by se váš účet na důchod vyšplhat na přibližně 4 313 000 Kč (zde vždy záleží samozřejmě na riziku, očekávaném výnosu a pohybech na trhu).


Doufáme, že tento článek vám pomohl lépe pochopit plánované změny v doplňkovém penzijním spoření od roku 2024 a ukázal vám směr, jak se k nim postavit. Pokud budete postupovat prakticky a začnete spořit na důchod včas, můžete si být jistí, že si budete moci užívat klidný a pohodový život i po odchodu do důchodu.


35 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page