top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Změna prodejů nemovitostí v Jihomoravském kraji


Víte o tom, že od letošního roku vám pomůžeme nejen v otázkách financí, ale také s koupí, či prodejem vaší nemovitosti? Abyste si udělali alespoň základní přehled o stavu nemovitostního trhu, zásadách při prodeji nemovitosti a populárních přístupech k prezentaci nemovitostí, připravili jsme si pro vás seriál článků věnovaný těmto otázkám. V dnešním úvodním článku se budeme věnovat změnám na nemovitostním trhu v roce 2022.


V posledním pololetí došlo k výrazné změně na trhu s nemovitostmi. Příčin je hned několik - narůstající inflace, s ní růst cen stavebních materiálů, růst úrokových sazeb u hypoték a hlavně velký nárůst nabídky.


V předchozích letech, kdy byly levné peníze díky nízkým a podinflačním úrokovým sazbám u hypoték, převládal ve větších městech trend nakupování investičního bydlení. Bylo naprosto běžné, že jedna domácnost spadající do kategorie vyšší střední třídy vlastnila dvě a více nemovitostí, z nichž jednu pronajímala a v další bydlela. Ceny nemovitostí stoupaly strmě vzhůru a i přesto nemovitosti nacházely své kupce.


Vzhledem ke špatné práci obcí ke zdražování pomáhaly neschválené územní plány a politika nízkých úrokových sazeb předchozí vlády pomáhala trendu zadlužování a to nejen státní kasy, ale také občanů země. Bohatší se tedy zadlužovali, skupovali nemovitosti a snižovala se tím tak všeobecná dostupnost vlastního bydlení pro střední a nižší střední třídu.


Nyní se situace obrací - pozorujeme v prvé řadě, že do prodeje míří právě ony nemovitosti navíc, které dříve měli lidé na pronájem. Zvyšuje se tedy potřeba po hotovosti a zlepšení finančního komfortu domácností.


Ceny ale nadále v průměru rostou, jak můžete vidět v tabulce: Rapidně vzrostl počet menších bytů na prodej, po kterých byl dříve největší hlad. Poptávka po bytech klesla o téměř 30%. Nyní spíše zajímají kupce nemovitosti pro rodinné bydlení.


V tabulce o rodinných domech, kde také vidíme pokles poptávky, překvapí také razantní zvýšení nabídky. Před rokem bývalo v inzerci aktivních kolem 800 nabídek, nyní jsou to téměř 2000 rodinných domů. Nabídková cena ale opět narostla. Kupní síla se přitom velmi rychle ztrácí díky vysokým úrokovým sazbám. Mezi kupci se tedy spíše setkáváme s těmi, kteří vyměňují nemovitosti než s těmi, co si kupují první nemovitost.


Stavební pozemky sledují podobný trend jako domy a byty - zvyšuje se nabídka a poptávka logicky v době velké ekonomické nejistoty klesá. Do budoucna je tedy logické a vysoce pravděpodobné, že ceny budou muset klesat. Své o tom mohou povykládat reálné prodejní ceny, které se již nyní liší od nabídkových cen o 10-15% (dle lokality a typu nemovitosti). Časy, kdy se lidé předháněli, kdo dá víc, jsou tedy nenávratně za námi.


Trh mají v rukou kupující a proto je o to důležitější je vaší nemovitostí zaujmout a přesvědčit kupce, že se právě na Vaši nemovitost chce přijít podívat. Jak na to vám prozradíme v dalších článcích.


53 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page