top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Rok 2022 je za námi - konečně?


Již dlouho nebyl ve financích rok, který by byl nabitý tolika událostmi. Pro řadu z nás nebyl rok 2022 při pohledu na naše osobní finance nijak přívětivý. Je ale nutné vzpomínat na rok 2022 jen negativně? Nebo nám přinesl i nějaké pozitivní věci? S jakým očekáváním vstupujeme do roku 2023? O tom již v našem dnešním článku.


Válka na Ukrajině, sankce proti Rusku, energetická krize, strmě rostoucí inflace - zdražování snad úplně všeho… To jsou zajisté věci, které hýbaly vývojem v oblasti financí v nepříliš pozitivním smyslu. A to i přesto, že rok 2022 začal pozitivním očekáváním blížícího se konce koronavirové pandemie. Velkou ránou nejen pro nás v Evropě bylo vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. Obavy z celosvětového konfliktu, jaderné hrozby, utahování kohoutků ruského plynu, ropy, zadržování vývozu ukrajinského obilí - to vše byly aspekty, které výrazně přidaly na celosvětovém zdražování. V návaznosti na extrémně uvolněnou monetární politiku během koronavirové pandemie až vražedná kombinace. Po několika letech jsme se tak ocitly na prahu hospodářské krize. A rostoucí inflaci stále ne a ne zastavit.

Nejen na finančních trzích docházelo k hlubokým propadům. Také v oblasti poskytnutých hypoték, prodejů nemovitostí jsme byli svědky něčeho, na co jsme za poslední roky téměř zapomněli. Úrokové sazby u úvěrů rostly závratným tempem. Náklady na bydlení, zejména pro ty, kterým končilo období fixace, se několikanásobně zvýšily. Ceny nemovitostí začaly po dlouhé době klesat. Došlo tak konečně k obratu na nemovitostním trhu. Do popředí zájmu se konečně dostávali kupující, nikoli prodávající, jako tomu bylo v posledních letech. Naopak ceny nájmů zažívali svůj boom.


Ovšem rok 2022 nebyl jen rokem plným negativních zpráv. Díky poklesům na finančních trzích se všem, kteří pravidelně a dlouhodobě investují naskytla celá řada investičních příležitostí. Na finančních trzích již řadu let nebylo tak levno, jako v roce 2022. A ten, kdo s investicí v roce 2022 nezahálel, jistě brzy začne sklízet kýžené ovoce. Hlavní je vytrvat a ustát na první pohled mnohdy výrazné poklesy u svých portfolií. Z dlouhodobého hlediska budou totiž propady z roku 2022 zajisté jen nicotnou záležitostí.


Dalším pozitivním obratem, který šel ruku v ruce s růstem sazeb u úvěrů, bylo zvyšování nabízených úroků u spořících produktů. Stejně tak, jako investiční příležitosti profitující z vysokých repo sazeb. Nutno ovšem podotknout, že i přes konečně zajímavé úroky spořících produktů, mohou krátkodobé spořící produkty jen mírnit dopady rostoucí inflace. O jejím překonání jsme si mohli, a nejspíš i v roce 2023 budeme moci, nechat jen zdát.


Řada z nás si jistě oddechne, že je rok 2022 za námi. Do roku 2023 vstupujeme s nadějí, že v roce 2023 se vše v lepší obrátí. Rostoucí inflace se přeci jen postupem času zastaví, úroky hypoték začnou opět klesat, ceny nemovitostí stejně tak, na finančních trzích bude i nadále levněji než v předchozích letech. Snad to nebudou jen naše zbožná přání.

Dle očekávání odborníků musíme po většinu roku 2023 i nadále počítat s dvoucifernou mírou inflace. Řada světových ekonomik se bude muset vyrovnat s pokračující hospodářskou recesí. Zlevňování hypoték a nemovitostí se s největší pravděpodobností pozvolna dočkáme. Pro krátkodobé střadatele ale ani rok 2023 nebude příliš zajímavý.


Řešením, jak porazit nepříznivou ekonomickou situaci u každého z nás, bude zefektivnění svých financí. Měli bychom se více zajímat o jednotlivé položky v našich rodinných rozpočtech. A ve větší míře je přesunout od spotřeby k dlouhodobějšímu a pravidelnému investování. Právě to bude totiž s největší pravděpodobností klíč k naší úspěšnější budoucnosti.


11 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page