top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Průvodce investora VII - Jak na diverzifikaci portfolia?


O investicích by se dala napsat spousta zajímavých článků. V průběhu série článků Průvodce investora jsme si dali za cíl seznámit vás s těmi nejzákladnějšími pravidly úspěšných investic. Podívali jsme se společně na základní body posuzování vhodné investice, různá aktiva, do kterých můžeme investovat. Rozdělili jsme si investiční nástroje podle vhodnosti pro jednotlivé investiční horizonty. A dnes společně celou sérii našich článků zakončíme věcí, na kterou bychom v investicích rozhodně neměli zapomenout - diverzifikaci portfolia. Proč je diverzifikace důležitá? A jak diverzifikují skuteční mistři jako je Nobelova nadace či “nejúspěšnější” investor 20. století Warren Buffett?


Pojem diverzifikace nám vlastně říká, že je portfolio rozloženo do více finančních nástrojů. Už z principu jako investor nesu menší riziko pokud nesázím jen na jednu kartu. Je tedy opravdu nutné své portfolio složit z více investičních nástrojů. Již staré židovské pravidlo mluví o rozdělení rodinného majetku na tři části: první část v hotovosti (term. vklady, akcie, otáčení peněz v podnikání,…), druhá část v nemovitostech (budovy, pozemky) a třetí část ve zlatě a diamantech.


V investicích se vždy vyplatí využívat řešení prověřené časem. Krásným případem funkčního modelu je Nobelova nadace. Alfreda Nobela zřejmě není nutné dlouze představovat. Tento švédský podnikatel a vynálezce během svého života dokázal získat 335 patentů. Rok před svou smrtí (1895) v poslední vůli odkázal téměř veškerý svůj majetek na vytvoření nadace, která uděluje ceny za vědecký výzkum či přínos lidské společnosti v oborech fyzika, chemie, lékařství, literatura a boj za světový mír. Finanční ocenění laureátů Nobelovy ceny pak měla být vyplácena z výnosů původního majetku Alfreda Nobela. Podmínkou v jeho závěti bylo, že jeho majetek může být investován konzervativním způsobem. V průběhu let trvalo správcům Nobelovy nadace dlouhou dobu (došlo téměř k úplnému vyčerpání majetku nadace), než zjistili, že jsou to právě akcie, díky kterým neztrácí hodnota jejich portfolia dlouhodobě na své hodnotě a zároveň jsou z dlouhodobého pohledu tím nejkonzervatičnějším investičním nástrojem.


Cílem nadačního fondu je dosáhnout inflačně očištěného výnosu ve výši alespoň 3,5 % ročně. Toho se snaží manažeři fondu docílit investicí majetku do portfolia, které v neutrálním rozložení obsahuje 55% alokaci do akcií. 10 % majetku je poté investováno do dluhopisů, 10 % do nemovitostí a zbývajících 25 % tvoří alternativní investice. Váhy jednotlivých tříd aktiv se však mohou odchylovat podle aktuální situace.


Obrovským zastáncem diverzifikace je také Warren Buffett, jehož základní investiční pravidlo zní: Pravidlo číslo jedna je nikdy nepřijít o peníze. Pravidlo číslo dvě je nikdy nezapomenout pravidlo číslo jedna.”


Buffett naopak od Nobelovy nadace vidí jediný potenciál v akciích a diverzifikaci chápe jako investování do akcií napříč různými sektory, firmami, lokalitami. Buffett je velkým propagátorem hodnotových akcií - tedy akcií společností jejichž reálná hodnota je vyšší, než aktuální tržní. Úspěšná investice podle Buffetta vyžaduje velkou trpělivost, sebekázeň, dlouhodobou a důkladnou analýzu, nikoliv rozhodování na základě emocí. Podle Buffetta je ideální portfolio takové, o které se není nutné z dlouhodobého hlediska starat.


Tak už máte lepší představu o tom, co jsou investice a v čem je jejich největší přínos? Víte, že i u investic platí, že čas jsou peníze - tedy čím dříve s investicemi začnu, tím větší zisk mohu dosáhnout? Pokud jste se v našem seriálu Průvodce investora nedozvěděli vše podstatné, co by vás z oblasti investic zajímalo, dejte nám vědět. Rádi pro vás rozebereme další zajímavá témata. Uvažujete-li i vy o sestavení ideálního investičního portfolia právě pro vás, neváhejte se na nás obrátit.


29 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page