top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Proč je důležité nezapomínat na revizi životního pojištění?


V dnešním článku ze série Finančních tipů pro rok 2023 si vysvětlíme, proč bychom se právě letos měli zajímat o revizi našich životních pojistek. Že máte svoji životní pojistku krátce? Sjednávali jste si ji na 20-30 let, tak proč ji nyní upravovat? Co se může stát, když nebudeme naši životní pojistku udržovat aktuální? A jaká jsou rizika spojená s aktualizací životní pojistky? O tom se dočtete v následujících řádcích.


Každé správně nastavené životní pojištění by mělo sloužit k tomu, abychom v případě zdravotních komplikací měli dostatečné prostředky pro pokrytí našich pravidelných nezbytných výdajů. Společně s adekvátní finanční rezervou, dávkami státní podpory apod. vytváří jakýsi ochranný polštář, abychom nemuseli, kromě případných zdravotních problémů, řešit ještě problémy finanční. Je tedy logické, že změní-li se naše pravidelné nezbytné výdaje - což je v době zvyšujících se nákladů na bydlení, jídlo, dopravu apod. běžné u většiny z nás, vzroste nejspíš i potřeba dodatečného krytí našich příjmů. Protože tempo růstu nezbytných výdajů nabralo za poslední rok na obrátkách, měla by být revize životního pojištění nutností pro každého, kdo ho má. A to i přesto, že ruku v ruce s růstem výdajů, může jít i růst našich příjmů. Tomu, jak správně nastavit životní pojištění jsme se věnovali v naší sérii článků “Jak na životní pojištění?”.Co se nám může stát, nebudeme-li svoji životní pojistku pravidelně aktualizovat? Odpověď je jednoduchá. V případě, že se nám skutečně něco stane a budeme se potýkat se zdravotními problémy, nemusí nám pojistné plnění vyplacené pojišťovnou stačit k pokrytí našich nezbytných měsíčních výdajů, případně výdajů na zdravotní péči. Životní pojištění tak nesplní svůj hlavní účel - tedy chránit nás před finančními problémy v případě nemoci či úrazu. Dalším důvodem pro revizi životního pojištění může být, že nabídka a podmínky životního pojištění napříč českým trhem se postupem času zlepšují a vyvíjí. Někdy se tedy může vyplatit upravit svoji starší životní pojistku na novou, právě kvůli lepší pojistným podmínkám


Ovšem pozor, ani taková revize životního pojištění není jen tak. Můžeme narazit na řadu záludností a překážek. Hlavním rizikem úpravy životního pojištění je zhoršení našeho zdravotního stavu. Máme-li svoji současnou pojistku již nějakou dobu a v průběhu jejího trvání nám byla diagnostikována nějaká nemoc, stal se nám úraz, nebo jsme se kvůli nějaké nemoci úrazu, byť krátce, léčili, můžeme v případě aktualizace a změny životní pojistky narazit na nové výluky při opětovném zkoumání zdravotního stavu. Ne vždy je tedy možné stávající pojistku upravit. Nechceme-li mít na vše v pojistce nově výluku, je dobré stávající pojistku ponechat a novou pojistkou řešit jen potřebné dozajištění. Poslední dobou si pojišťovny dávají obzvlášť velký pozor na to, koho přijmou do pojištění a zdravotní zkoumání může vyjít negativně i pro téměř “zdravého” člověka. Je tedy vhodné vždy před změnou či ukončením stávajícího životního pojištění provést předocenění zdravotního stavu u nového životního pojištění.


Mít správně nastavené životní pojištění není tak úplně hračka. Vždy je zapotřebí vzít v potaz naši komplexní finanční situaci. Vyznat se v pojistných podmínkách pojišťoven také není úplně hračka a před každým uzavřením pojistné smlouvy bychom se měli zajímat o situace, kdy nás životní pojištění nemusí krýt - tedy jaké jsou výluku dané pojišťovny. Vyplatí se proto vždy obrátit se na odborníka, který má větší přehled a vhodné nástroje k posouzení vhodnosti konkrétní životní pojistky právě nám na míru.


21 zobrazení0 komentářů

Comentários


bottom of page