top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Jak zlevnit svoji hypotéku při poklesu sazeb? Refinancováním?


Sjednali jste si hypotéku v odbobí vysokých úrokových sazeb? Nebo vám v tomto období končila fixace a vaše měsíční náklady rapidně poskočily? Pak je během léta ideální doba na to, snížit u své hypotéky úrokovou sazbu. Víte ale, že toho lze dosáhnout nejen refinancováním hypotéky? O tom, jaké jsou další možnosti se dočtete v našem článku. 
Úrokové sazby hypoték pomalu, ale jistě klesají. I když pro mnohé mírnějším tempem, než čekali. Přesto, že 2T Repo sazba klesla v od konce minulého roku již o 2 procentní body, průměrná sazba hypoték (dle SwissLife Hypoindexu) klesla jen o 0,5 procentního bodu. Pozvolnější tempo klesání úrokových sazeb hypoték je způsobeno zejména vývojem sazeb na mezibankovním trhu (PRIBOR sazba), tak i možným očekáváním novely zákona o spotřebitelském úvěru, který začne platit od 1. 9. 2024. Ať tak, či tak, úrokové sazby klesají. Patříte-li mezi ty, kteří řešili novou hypotéku či refixaci své stávající hypotéky, v době vysokých úrokových sazeb, je období léta ideální pro to, zkusit se sazbou u své hypotéky něco udělat. Stihnete-li totiž snížit sazbu u své hypotéky do 31.8. 2024, nebude se na vaši hypotéku ještě vztahovat úprava tzv. “účelně vynaložených nákladů”, která začne platit právě od 1. 9. 2024. Tím, že úpravu sazby vyřešíte před tímto datem, prodloužíte si období, kdy můžete svoji hypotéku splatit předčasně kdykoliv s minimálními náklady. 


Každého jistě napadne, že snížit úrokovou sazbu u hypotéky je možné jen refinancováním hypotéky k bance, která nabízí lepší úrok, než je u vaší stávající hypotéky. Ano, toto je zajisté možné řešení, ovšem ne vždy to nejvýhodnější. S refinancováním úvěru jsou totiž spojeny další náklady - např. správní poplatky za změnu zástavního práva (min. 4 000 Kč), poplatky za vyřízení úvěru (cca 3-5 000 Kč), poplatky za nové ocenění nemovitosti (až 6 000 Kč), poplatky za vyčíslení úvěru (do 500 Kč) apod. Díky těmto nákladům se v konečném součtu refinancování do banky s lepším úrokem nemusí vyplatit. 


Při změně banky je také dobré zamyslet se nad tím, do jaké banky bychom svoji hypotéku chtěli převést. A jestli by v nové bance nižší úroková sazba nebyla vykoupena neochotou banky v případě jakýchkoliv zásahů do hypotéky v průběhu splácení. Často se totiž setkáváme s tím, že banky lákají klienty na nízké úrokové sazby, ale v případě, že klient potřebuje během splácení např. změnit zástavu, změnit dlužníky, upravit splátku,úrokovou sazbu apod. setká se s neochotou, zdlouhavým procesem, vysokými poplatky apod. 


Nejjednodušší variantou jak zlevnit svoji stávající hypotéku je požádat o snížení úrokové sazby svoji stávající banku. A právě v tomto okamžiku se často dozvíme, jak moc proklientsky smýšlející banku jsme si zvolili. Některé banky jsou schopné snížit sazbu na aktuální sazby nových hypoték, některé jsou schopné jít i pod aktuální sazby, některé jsou schopny i upravit období fixace, některé si za změnu účtují poplatky, jiné nikoliv. 


Kdy a jak ale o takové snížení sazeb požádat? V současné době zatím ještě čekáme, zda banky zareagují na poslední snížení 2T Repo sazby ze strany ČNB. S žádostí o snížení sazby se tak přeci jen vyplatí ještě pár dní počkat. Většinou je možné požádat o snížení sazeb v online aplikaci banky, mailem či po telefonu. 


Pokud byste si nebyli jistí, jak o snížení sazby požádat, neváhejte se obrátit na svého finančního poradce. Stejně tak v případě, že byste uvažovali o refinancování hypotéky a nebyli si jistí, zda se vám refinancování skutečně vyplatí.


24 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page