top of page
Obrázek autoraFinancero

Investování do ETF: Co byste měli vědět?

Investování do ETF (Exchange Traded Funds) je v posledních letech velmi populární nejen mezi zkušenými investory, ale stále více se dostává do portfolií i “běžných” lidí. ETF kombinují výhody tradičních podílových fondů a akcií, čímž nabízí zajímavý nástroj pro diverzifikaci portfolia. Pojďme se podívat, co to ETF jsou, jak fungují, jaké výhody a nevýhody investování do nich přináší a na co by si investoři měli dávat pozor.


Co je ETF?


ETF je investiční nástroj, který sleduje výkon určitého indexu, komodity, sektoru nebo jiného aktiva. Typicky se obchodují na burze, podobně jako akcie. 


ETF mohou sledovat širokou škálu aktiv, například:

- Akciových indexů (např. S&P 500 nebo NASDAQ)

- Komodit (např. zlato, ropa)

- Dluhopisů

- Sektorů nebo regionálních trhů (např. technologie, Evropa)


Díky tomu mohou investoři snadno přizpůsobit své investiční portfolio podle svých potřeb, zájmů a přístupu k riziku.



Výhody investování do ETF


1. Diverzifikace

Jedním nákupem ETF získáváte podíl na několika desítkách, stovkách nebo dokonce tisících různých cenných papírů, což snižuje riziko ztráty celého portfolia.


2. Nízké náklady

Vzhledem k tomu, že většina ETF je pasivně spravována (tj. složení fondu sleduje konkrétní index), jejich správcovské poplatky bývají nižší než u aktivně spravovaných fondů. Narozdíl od aktivně spravovaného fondu tak nemusí fond hradit náklady spojené se zaměstnáním portfolio manažera a analytického týmu.


3. Flexibilita obchodování

Jak už z názvu vyplývá - ETF jsou burzovně obchodovatelná aktiva. Tzn. že je zde zaručena poměrně rychlá schopnost směny cenného papíru na skutečné peníze.


4. Transparentnost

Většina ETF pravidelně zveřejňuje složení svého portfolia, což umožňuje investorům vědět, do čeho přesně investují. 


5. Daňová efektivita

Podobně jako u podílových fondů, je u zdanění zisků z investic do ETF aplikován tzv. daňový test. Tzn. že držíte-li investici do ETF déle než 3 roky, je výnos z takové investice osvobozen od daně z příjmu.


Nevýhody investování do ETF

1. Možná nízká likvidita

I když většina ETF nabízí dostatečnou likviditu, některé specializované nebo úzce zaměřené ETF fondy mohou mít likviditu nižší. To může vést k vyššímu rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou (tzv. spread) a tím pádem i k vyšším nákladům na obchodování.


2. Tržní riziko

ETF sledují konkrétní index, což znamená, že jsou více vystaveny tržnímu riziku. Pokud hodnota indexu klesá, bude hodnota ETF klesat stejně. Pasivní správa ETF neumožňuje aktivně reagovat na tržní změny či predikce.


3. Složitější struktura některých ETF

Některé ETF, zejména ty, které používají pákový efekt nebo krátké pozice, mohou být složitější na pochopení a jsou více rizikové. Tyto fondy jsou často vhodné spíše pro zkušené investory, kteří rozumí jejich specifickým rizikům a dynamice.


4. Náklady na obchodování

I když mají ETF obecně nižší správcovské poplatky, je třeba vzít v úvahu i náklady na obchodování, jako jsou poplatky za nákup a prodej ETF. Tyto poplatky mohou ovlivnit celkovou výnosnost, zejména při častém obchodování.


ETF jsou skvělým nástrojem pro ty, kteří hledají jednoduchý a levný způsob, jak získat diverzifikované investiční portfolio. Na druhou stranu, i ETF mají svá rizika a nevýhody, zejména pokud jde o složitější produkty nebo riziko spojené s vývojem na trzích. Proto je důležité pečlivě zvažovat svoji investiční strategii a být si vědom výhod i nevýhod spojených s investováním do ETF.


Pokud investujete do ETF, dělejte to s rozvahou, pravidelně revidujte své portfolio a vždy mějte na paměti své dlouhodobé finanční cíle.


30 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page