top of page
  • Obrázek autoraMarek Musil

Zákulisí koronavirové pandemie - ropa a zlato přepisují dějinyKoronavirová pandemie neustává a krize, ať už ve zdravotnictví, ekonomice či ve společnosti, nadále ovlivňují naše životy. V zákulisí šíření koronavirové nákazy dochází k mnoha přelomovým událostem, mezi něž patří i vývoj ceny tzv. černého a žlutého zlata. To první dosahuje až na dno své hodnoty, to druhé naopak na hodnotě stále získává. Jak si teď tyto komodity stojí na investičním trhu a je nyní investice do ropy či nákup zlata sázka na jistotu? Tomu se budeme věnovat v dnešním článku…

 

Zvídavý investor jistě jásá a mne si ruce - nyní je přece nejlepší doba na investici do ropy, jakmile pominou restriktivní opatření a život se znovu začne vracet do normálu, musí se k normálu zaručeně vrátit i ceny ropy. Tuto ideu potvrzuje i fakt, že počet investorů do ropy za poslední dny výrazně vzrostl. Přední analytici ovšem drobné investory od takových investic odrazují. Lidé neznají důkladně celý trh a je možné, že ropná krize bude mít delší trvání, než by mnozí z nich předpokládali.


Opačná situace aktuálně nastala na trhu se zlatem - ceny zlata v polovině dubna dosahovaly svých maxim a zlato se obchodovalo za 1700 dolarů za trojskou unci a enormní poptávka po zlatě možná vyžene jeho cenu ještě výš. Někteří analytici očekávají, že by se zlato v nejbližších měsících mohlo obchodovat až za cenu 3000 dolarů za trojskou unci. Na českém trhu se zlatem došlo také k nevídané situaci, kdy obchodníci měli téměř vyprodané zásoby a sehnat zlatou minci či cihličku bylo takřka nemožné.


Co si z nastalé situace může odnést investor? Jako v každé krizi je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu a vyvarovat se zbrklých činů. Určitě je dobré odolat vábení rychlého zisku v případě ropy a zároveň nepropadat panice a nezásobovat své osobní trezory zlatem. Není dobré zapomínat na vhodnou diverzifikaci portfolia. Komodity obecně by v dobře rozloženém portfoliu měly zaujímat maximálně pět procent. Možnou alternativou by mohly být např. akcie těžařských firem. Nikdy by ale ani tyto akcie neměly zabírat většinu vašeho portfolia.

Pokud vás zajímá, jak by takové ideální rozložení portfolia mělo vypadat a do jakých instrumentů se aktuálně vyplatí investovat - pak se neváhejte obrátit na vašeho finančního poradce. Všechny vaše dotazy rádi zodpovíme.


4 zobrazení0 komentářů

コメント


bottom of page