top of page
  • Obrázek autoraMarek Musil

První pololetí na finančních trzích aneb jedeme na horské dráze


Máme za sebou první pololetí roku 2020, které bylo výrazně poznamenáno celosvětovou pandemií koronaviru. Dění na finančních trzích by se dalo přirovnat k jízdě na horské dráze, což na začátku roku nejspíš vůbec nikdo neočekával. Shrnutí toho, co se na finančních trzích v uplynulém pololetí událo a jaké si z toho lze odnést ponaučení, nabídneme v dnešním článku…

 

Hlavním hybatelem na finančních trzích v prvním pololetí 2020 byl koronavirus. Vzhledem k šířící se pandemii jsme tak byli na přelomu února a března svědky konce nejdéle trvajícího tzv. býčího trhu v historii. Akciové trhy prudce padaly, cena ropy se pohybovala v záporných hodnotách, zlato jako “krizová” investice naopak strmě rostlo. Někteří investoři sčítali ztráty. A ti, kteří udrželi emoce na uzdě a naopak své zainvestované objemy ještě zvýšili, se radovali z opět rychle rostoucích hodnot svých investic.


Od poloviny března jsme na finančních trzích svědky nebývalé situace - diametrálně odlišného vývoje finančních trhů a reálné ekonomiky. Přesto, že většina ekonomik stále zažívá hluboké propady, hodnoty na finančních trzích postupně vesele umazávají ztráty a dosahují hodnot počátku roku 2020. Většina odborníků tuto situaci považuje za nečekanou a nevídanou. K hlavním příčinám rozdílného vývoje finančních trhů a reálné ekonomiky mohou patřit zejména zásahy centrálních bank a vlád na podporu oblastí a občanů nejvíce zasažených pandemií koronaviru. Může se zdát, že neustálé “pumpování” peněz do ekonomiky nyní zabírá. Otázkou, kterou ani nejzkušenější ekonomové nechtějí zodpovídat, ale zůstává: Nejedná se spíše o tikající bombu, která může do budoucna způsobit krizi nebývalých rozměrů?

Druhým hybatelem vývoje je nejistota, taktéž zmiňovaná v souvislosti s pandemií. V okamžiku největších restrikcí a vládních zásahů proti šíření nákazy koronaviru se míra nejistoty na finančních trzích vyšplhala do astronomických výšin. Podobné zásahy tu nikdy nebyly. Nikdo nevěděl, jak dlouho potrvají, zda zaberou apod. Postupem času se nejistota začala vytrácet a na trhy se naopak dostala pozitivní vlna očekávání, že až restrikce pominou, zase bude lépe.


Jaké bude druhé pololetí tohoto roku si nyní dokáže představit málokdo. Přestože hodnoty většiny finančních aktiv jsou v podstatě opět na stejné úrovni jako na přelomu let 2019/2020, měli bychom být v oblasti investic opatrní. Míra nejistoty je totiž stále velká. Nikdo přesně nedokáže odhadnout zda, a s jakými následky, se dostaví případná druhá vlna epidemie. Jak celou situaci v ročním zúčtování dokáží ustát podniky zasažené pandemií. Jaké jsou ještě meze a možnosti podpory ekonomiky ze strany centrálních bank a vlád (riziko totálního předlužení). A jaký vliv budou mít na finanční trhy podzimní prezidentské volby v USA. Činitelů je zkrátka spousta a my bychom se měli mít na pozoru.


Vzhledem k uplynulému vývoji je jasné, že chceme-li nyní nějakým způsobem “rozumně zhodnocovat” své investice (tedy alespoň tak, abychom překonávali inflaci), jsou pro nás jediným východiskem akcie v potrfoliu. Ať už se jedná o samostatné akciové fondy či fondy kopírující vývoj akciových indexů. Ukazuje se, že jedině akcie jsou totiž z dlouhodobého pohledu tou nejkonzervativnější složkou portfolia, které mohou jít i proti vývoji celé ekonomiky. V neposlední řadě je klíčem k úspěchu také dlouhodobost a pravidelnost investování. Z dlouhodobého hlediska je totiž vývoj na přelomu února a března jen nepatrným propadem, který nám naopak může přinést nejzajímavější zisky.


3 zobrazení0 komentářů

Comentários


bottom of page