top of page
  • Obrázek autoraMarek Musil

Povinné ručení je stále dražší - platí zdražení pro každého?



Již od loňska z pojišťoven zaznívá, že na levné povinné ručení můžeme zapomenout. Důvodem má být fakt, že pojistných událostí je stále více, proto není povinné ručení jako produkt pro pojišťovny dlouhodobě výhodné. Je tomu skutečně tak? A je tedy vhodné zůstávat u jedné pojišťovny a povinné ručení nepřekalkulovávat? ANO i NE…

 

Podle statistik České asociace pojišťoven vybraly pojišťovny v loňském roce na pojistném o téměř 1,8 miliardy méně, než kolik vyplatily na pojistných událostech. Taková částka už je docela pádným důvodem pro zdražení pojistného. A zdražování bude s největší pravděpodobností pokračovat i v příštích letech.


Vyšší pojistné zaznamenal téměř každý řidič, ovšem trend každoročního zdražování nemusí trvat napořád. Cenu povinného ručení ovlivňuje celá řada parametrů - od věku či bydliště klienta, přes typ vozidla až po zvolenou pojišťovnu. Každá z pojišťoven má nastavenou jinou cenotvorbu, která se také v průběhu času může výrazně měnit. Některé pojišťovny například zvýhodňují mladší řidiče, jiné starší; další pojišťovny raději pojišťují nová auta, jiné ojetá atd. Aspektů je zkrátka mnoho. To, že vám nyní vyšlo nejlevněji povinné ručení u pojišťovny A, neznamená, že vám u ní vyjde nejlevněji povinné ručení i příští rok.



Není tedy od věci každý rok, zhruba 3 měsíce před výročím počátku vašeho povinného ručení, požádat svého finančního poradce o přepočítání aktuální nabídky napříč celý trhem. Zjistíte tak, zda by bylo možné při změně pojišťovny něco ušetřit (mnohdy to mohou být i nemalé částky), nebo si alespoň potvrdíte, že vaše povinné ručení je aktuálně to nejvýhodnější, které můžete získat. Často se také může stát, že narazíte na nějakou zajímavou akci mezi pojišťovnami a ke svému povinnému ručení tak navíc získáte např. havarijní pojištění proti živlům, rozšířené asistenční služby, úrazové pojištění apod. Celková cena se pak sice může zdát nepatrně vyšší, ale je vykompenzována doplňkovými službami. Někdy může nastat i situace, že vás vyjde levněji nové povinné ručení u stejné pojišťovny než ponechání původní smlouvy. Možností je celá řada a úspora často může šplhat až k tisícům.


A ještě jedna novinka na závěr: Víte, že od července již nebude zelená karta tak úplně “zelená”? Nově vám bude stačit i vytištěná černobílá karta. Více informací zde.


6 zobrazení0 komentářů

Comentarios


bottom of page