top of page
  • Obrázek autoraMarek Musil

Konec daně z nabytí nemovitosti - co tato změna přinese?Vláda na konci dubna schválila dlouho očekávaný návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Dojde-li ke schválení návrhu v podobě předložené vládou, bude daň z nabytí zrušena se zpětnou platností, a to od prosince 2019. Zrušení daně z nemovitosti již dlouho toužebně očekávají prodávající i kupující, a ti, kteří s koupí doposud váhali, si jistě budou chtít pospíšit. Ovšem i tento zdánlivě ryze pozitivní krok má svá “ale”. Jaká? O tom se dočtete v dnešním článku…

 

Vládní návrh na zrušení daně z nabytí z nemovitosti počítá s tím, že daň by už nezaplatil nikdo, kdo nabyl nemovitost nejpozději v prosinci roku 2019. Ti, kteří již daňové přiznání podali a daň z nabytí nemovitosti zaplatili, budou mít nárok na vrácení přeplatku daně. Spolu se zrušením daně z nabytí nemovitosti dojde ovšem také ke zrušení možnosti daňových odpočtů úroků z úvěrů na bydlení. Odpočet úroků ze základu daně nebude možný od roku 2022. Zatím by mělo platit tzv. přechodné období, po které kupující nebudou muset platit daň z nabytí, a i přesto si nadále budou moct odečítat zaplacené úroky z úvěru na bydlení ze základu daně.


Když se na celý návrh podíváme podrobněji, zjistíme, že ministerstvo financí v podstatě jen přesouvá peníze z jedné hromádky na druhou. Výše daně z nabytí byla totiž téměř totožná s výší odpočtu úroků za dobu trvání úvěru. Samozřejmě, že pro kupující jsou vždy lepší aktuálně ušetřené peníze, než ty ušetřené během desítek let.


Je zřejmé, že zrušení daně z nabytí může výrazně rozhýbat trh s nemovitostmi. Na druhou stranu existuje i velká skupina těch, kteří na zrušení daně z nabytí z nemovitosti v takové podobě, jakou navrhuje vláda, prodělají. K nim patří zejména ti, kteří kupují novostavbu. Na ně se povinnost platit daň z nabytí nevztahuje ani nyní. A do budoucna přijdou také o možnost uplatnit daňové odpočty z úvěru na bydlení. Stejně tak ti, kteří jen rekonstruují současné bydlení. Nebo ti, kteří kupují na úvěr podíl na družstevním bydlení. Všichni, kteří si vezmou úvěry pro dané účely po roce 2021 přijdou o možnost úspory na daních.


Většina odborníků návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti vítá a vyzdvihuje zejména zpřístupnění vlastního bydlení pro mladé. Zároveň ale také nevidí jako šťastné řešení zrušení daňových odpočtů.


Bude-li návrh ve stávající podobě schválen, můžeme v nejbližší době zřejmě očekávat výraznější oživení trhu s nemovitostmi a také rostoucí poptávku po hypotékách - ti, kteří o pořízení vlastního bydlení zatím jen uvažovali, budou jistě chtít využít přechodného období, kdy bude možné ještě uplatnit daňové odpočty. Růst poptávky po nemovitostech a zároveň i hypotékách umocní jistě také výrazné snižování úrokových sazeb ze strany ČNB (od 11. května je dvoutýdenní repo sazba vyhlašovaná ČNB na úrovni 0,25 %) a zmírnění podmínek doporučovaných ČNB pro poskytování úvěrů. Otázkou ovšem zůstává, zda případná vyšší poptávka po nemovitostech naopak nezpůsobí růst už tak vysokých cen nemovitostí a zda se ve výsledku trh s nemovitostmi nezatočí v pověstném začarovaném kruhu.


1 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page