top of page
  • Obrázek autoraFinancero

Co přinese rok 2023 v oblasti hypoték?


Náš dnešní článek ze série Finančních tipů pro rok 2023 bude zaměřený na problematiku hypoték. Ty v loňském roce zažily nebývalé otřesy - pokračující strmý růst úrokových sazeb, zpřísnění podmínek posuzování bonity klienta (parametry DTI, DSTI) či propad v objemu poskytnutých hypoték a úvěrů. Změny pocítili nejen ti, kteří žádali o novou hypotéku, ale také ti, kterým loni končilo období fixace. Bohužel tato situace není minulostí. Ani nyní totiž nedošlo k výraznějšímu zklidnění. S čím musí počítat ti, kteří v tomto roce chtějí žádat o hypoteční úvěr? A jak se připravit na blížící se výročí fixace u stávající hypotéky? O tom již podrobněji v našem dnešním článku.


Může se zdát, že situace na trhu hypoték se již uklidnila. Růst sazeb se zastavil. Některé banky již, ve snaze přilákat nové klienty a opět rozhýbat hypoteční trh, přistupují ke snižování úrokových sazeb. Přichází se zajímavými akcemi. Nenechte se ale zmýlit - snižování sazeb prozatím není nijak závratné. Spíše se jedná o drobné “kosmetické” úpravy. Na druhou stranu není však výjimkou, že je možné dostat se u hypoték se sazbou pod hranici 6 %. Bude-li vývoj na trhu pokračovat jako doposud, očekávají odborníci v roce 2023 spíše stagnaci sazeb. K výkyvům bude docházet právě pouze díky akčním nabídkám bank, které budou chtít skrze konkurenční boj hypoteční trh trochu rozhýbat. Podle prognóz ČNB by k většímu poklesu sazeb mohlo dojít nejdříve koncem roku 2023. Není vyloučena ale ani opačná situace, tedy růst.


Na případné výrazné zdražení svého hypotečního úvěru se tak musí připravit všichni ti, kterým končí období fixace nejen letos, ale i v následujícím roce. Jak se může změnit splátka hypotéky pro ty, kteří si ji sjednali v říjnu roku 2018 s fixací 5 let, můžete vidět v následující tabulce:

* Počítáno s průměrnou sazbou nových hypoték dle informací dostupných z https://www.kurzy.cz/hypoteky/graf-sazeb-hypotek/


Nutno podotknout, že v říjnu 2018 již nebyly úrokové sazby na svých minimech. Jak se například může zvýšit splátka těm, kterým končí např. fixace 7 let?

* Počítáno s průměrnou sazbou nových hypoték dle informací dostupných z https://www.kurzy.cz/hypoteky/graf-sazeb-hypotek/


Je vidět, že měsíční splátka může vzrůst o několik tisíc měsíčně. Což by bylo například pro ty, jejichž rodinné rozpočty jsou i díky ostatním zvyšujícím se nákladům již nyní napnuté, dalším hřebíčkem do rakve. A pro ty, kteří přeci jen nějakou rezervu ještě mají, je dobré si zjistit, jak může měsíční splátka naší hypotéky vzrůst s dostatečným předstihem. Na takové zvýšení je pak dobré se postupně připravovat, např. pravidelným odkládáním vyšší částky, prozatím např. na spořící účet.


Vyšší měsíční splátku je možné do určité míry korigovat ještě např. refinancováním stávajícího úvěru a současným prodloužením doby splatnosti (natažení úvěru opět na 30 let). V prvním případě viz tab. 1 by se jednalo o snížení měsíční splátky o zhruba 1 000 Kč. V druhém případě se jedná o snížení o cca 1 500 Kč.


U vyřizování nových úvěrů, či refinancování stávajících, je však nutné rovněž počítat s aktuálními vyššími požadavky na posuzování bonity. Abyste tedy mohli dosáhnout na požadovanou výši úvěru je nutné mít vyšší příjmy. Protože měsíční splátky jsou výrazně vyšší, než tomu bylo dříve, je možné, že se při posuzování bonity dostanete do fáze, kdy vaše stávající příjmy, nebudou dostatečné pro splnění limitů DTI a DSTI (více o těchto parametrech v našem dřívějším článku). Ty musí být nyní následující:

  • pro osoby do 36 let včetně - DTI 9,5; DSTI 50%,

  • pro osoby starší 36 let - DTI 8,5; DSTI 45%.

Uvažujete o hypotéce, nebo vám končí výročí fixace (ať už letos, nebo příští rok)? Naší radou je, abyste řešili tuto situaci s dostatečným předstihem. Nebude vás tak čekat žádné nepříjemné překvapení. Obraťte se na svého finančního poradce, který vám pomůže, v rámci aktualizace finančního plánu, připravit se i na změnu u vaší hypotéky.


59 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page